Stred sveta sa teraz posúva do Eurázie a práve integrácia Európy a Ázie je najväčším geopolitickým trendom súčasnosti, tvrdí americký ekonóm Jeffrey Sachs. Posledných 200 rokov pritom túto hlavnú úlohu hrá severný Atlantik, teda Spojené štáty a Európa. Trendy však nasvedčujú tomu, že sa to zmení.

Eurázia od Európy cez blízky východ, strednú Áziu až do Číny je oblasť, kde žije viac než 70% celej populácie nášho sveta. Nachádza sa tam viac než 70% HDP. Čína a India zažívajú veľký rozkvet. Keď sa na túto situáciu pozrieme, tak to znamená, že zatiaľ čo severný Atlantik bol posledných 200 rokov stredom celého sveta tak trendy predznamenávajú posun do Eurázie.

Tu prichádza Čína ako najväčšia ekonomika sveta (nie na hlavu ale v absolútnych číslach) s obrovskou dynamikou a nadšením s programom na zjednotenie celej Eurázie. Tento program v Číne zvanom ako Jeden pás a jedna cesta u nás známy pod názvom Nová Hodvábna cesta.

Myšlienka prepojiť Európu a Áziu tesnejším spojením a pomoc všetkým tým krajinám uprostred a mimochodom aj Rusku, ktoré by malo mať dobré vzťahy tak so západnou Európou ako aj s Čínou, pretože je tou krajinou, ktorá by mala byť mostom medzi oboma stranami, je veľká vec.

Myšlienka tesnejšie prepojiť Európu a Áziu, pomôcť tým nielen Rusku, ktoré by sa malo podľa neho stať mostom medzi oboma, ale aj stredoázijským republikám, je veľká vec, súdi Sachs. Práve Rusko, ktoré by malo mať dobré vzťahy tak so západnou Európou ako aj s Čínou, by malo byť tou krajinou, ktorá by mala byť mostom medzi oboma stranami.

Jeffrey Sach spomína technologický význam celej akcie, teda „kto postaví ty systémy“ aj zmenenú úlohu Číny. Predtým bola svetovou dielňou, teraz sa stále viac stáva lídrom v informačných technológiách, v robotike.

Práve tento projekt novodobej Hodvábnej cesty podporuje na ekonomických fórach čínsky prezident Si Ťin-pching. K spolupráci na vybudovanie siete pozemných i námorných obchodných koridorov vyzýva aj Európsku úniu.

Práve podľa Jeffreyho Sachsa  pôjde o pozitívny krok pre celý stredoeurópsky región.

Jeffrey D. Sachs

  • Sachs sa narodil v roku 1954. Študoval ekonómiu na prestížnej Harvardskej univerzite, kde taktiež získal titul profesora. 

  • V 80. a 90. rokoch sa podieľal ako poradca na ekonomických reformách v postkomunistických krajinách, napríklad v Poľsku či Rusku. 

  • Neskôr sa začal venovať dôsledkom globalizácie. Sústredí sa na otázky ekonomického rozvoja, boja s chudobou i životného prostredia. 

  • Týmto témam sa venuje i vo svojich knihách, z nich niektoré patria k svetovým bestsellerom.